Depresja

Depresja jak wiele chorób o podłożu psychicznym ma różne oblicza. U każdego człowieka może się objawiać w inny sposób. Ponadto należy pamiętać, że wywołuje ją wiele czynników. Często zdarza się, że wynika ona na skutek jakiegoś zdarzenia o podłożu tragicznym, jednakże co bardzo ważne nie musi być ona widoczna natychmiastowo. Może się rozwijać stopniowo.

Słowo depresja jest nadużywany w określaniu jakiegoś stanu. Szczególnie u nastolatków. Często porzuceni przez partnera, pozbawieni jakiejś rzeczy materialnej stwierdzają, że mają depresje. Jest to błędna teoria. Drodzy Państwo depresja jest chorobą, która nie leczona może doprowadzić do poważnych skutków. Człowiek cierpiący na depresje jest znudzony wszelkimi czynnościami oraz wszystkim tym co dzieje się wokół niego. Nie wykazuje żadnego zainteresowania rzeczami, które na ogół określa się jako ważne. Zamyka się w sobie.

Pierwsze objawy depresji

Pojawiające się częste westchnienia, problemy z złapaniem oddechu, zaburzenia koncentracji. Pomimo szczerych chęci brak możliwości wykonywania niektórych czynności. Człowiek chce wstać z łóżka, chce normalnie funkcjonować jednakże jego ciało nie wykonuje jego poleceń. U osób chorujących na depresje zagrożone staje się życie w każdej z dziedzin. Osoba cierpiąca na tą chorobę zaniedbuję zarówno życie prywatne jak i zawodowe. Depresja powoduje zamknięcie się na otoczenie. Ogranicza chęci uczestnictwa w życiu społecznym. Osoba chora cierpi na wzmożoną senność, ograniczenie energii. Osoba chora nie potrafi dostrzegać pozytywnych aspektów życia codziennego. Jej pogląd na świat jest negatywny. W początkowym stadium można zaobserwować izolowanie się od otoczenia, unikaniem spotkań towarzyskich.

Bardzo ważna jest pierwsza reakcja otoczenia domowego. Najczęściej to rodzina jest grupą, która zauważa niepokojące symptomy. W takiej sytuacji należy okazać wsparcie osoby chorej, oraz zrozumienie jej sytuacji. Należy namówić osobę chorą na pierwsze wizyty u specjalisty.

Skutki nieleczonej depresji

Depresja jest odpowiedzią, na wymagania współczesnego świata. Każdy chce być we wszystkim najlepszy oczywiście nie wszystkim się to udaje. Ponadto według badań, na depresję częściej chorują kobiety. Jednakże to one poddają się częściej leczeniu, mężczyźni bagatelizują symptomy choroby, bądź wstydzą się wizyty u psychiatry. Depresja jest chorobą przewlekłą. Nieleczona może doprowadzić  do tragicznego zakończenia. W skutek jej rozwoju u osoby chorej występuje brak chęci życia, codzienne czynności pozbawione zostają sensu, nieleczony stan ulega pogłębieniu. Osoba chora przestaje reagować na rzeczy ważne, istotne. Nie docenia tego co powinno być dla niej mobilizacją. W wielu przypadkach nieleczona depresja doprowadza do samobójstwa osoby chorej, która nie potrafi poradzić sobie z otaczającą ją rzeczywistością.

Leczenie

Ogólne leczenie depresji w początkowym stadium jest bardzo proste. Już pierwsza wizyta u psychiatry sprawi, że dobierze on odpowiednie leki, które sprawią, że życie wróci do stanu z przed choroby. Owe leki mają na celu przywrócenie chęci życia. Bardzo ważne jest to, żeby osoba, której udało się wyjść z depresji pilnowała tego, aby korzystać z usług specjalisty w sposób regularny i nie zapominać o przyjmowaniu leków. Wizyty u specjalistów są konieczne ponieważ po pierwsze będzie miał on podgląd na stan zdrowia osoby chorującej po drugie leki na depresje wydawane są jedynie na podstawie recepty. Osoby u których choroba zostaje wykryta w późniejszym, bardziej zaawansowanym stadium zmuszeni są skorzystać z terapii dla osób chorych, dla nich samo przyjmowanie leków nie wystarczy.